Jakie są możliwości aranżacyjne kuchni?

0
113
Jakie są możliwości aranżacyjne kuchni?

Którymi zasadami powinniśmy się sugerować, żeby mieć wygodną kuchnię?

Aneks kuchenny czy kuchnia tradycyjna?

Jeśli lubimy gotować w domu warto mieć funkcjonalną przestrzeń w kuchni. Czy tego typu kuchnia powinna być mała czy raczej duża? Może inne składowe określają jej użyteczność, a co za tym idzie wpływa na komfort w czasie przyrządzania potraw? Jak wiadomo powstały fundamentalne zasady, których należy się trzymać, gdy zabieramy się za urządzanie kuchni. Co jest najważniejsze? Po pierwsze powinno się rozważyć, czy lepszą opcją jest kuchnia otwarta, czy raczej kuchnia tradycyjna.

Każda z kuchni, ma swoje minusy i plusy. To, jaką kuchnię wybierzemy uzależnione jest od naszych potrzeb. Aktualnie coraz rzadziej wybieramy kuchnię w osobnym pomieszczeniu. Aczkolwiek, na rynku wtórnym to właśnie z takim układem mamy do czynienia. Kuchnia niezależna koniecznie powinna być przestrzenna, bo w przeciwnym wypadku będzie klaustrofobiczna. Niestety nie zawsze da się zmienić metraż. W takim wypadku alternatywą jest open space. Taki pomysł daje nam możliwość bycia razem podczas gotowania posiłków. Urządzanie kuchni zamkniętej wydaje się lepsze dla osób, które pasjonują się pieczeniem ciast, bo lubią się tak zrelaksować.

Jakie są najważniejsze plusy kuchni otwartej?

Po pierwsze optycznie powiększa wnętrz oraz wyróżnia ją większa użyteczność. Do wad należy rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów. Kuchnia zamknięta z kolei wyróżnia się większą swobodą aranżacyjną reszty pokoi, a także izolacją przed zapachami. Do minusów zaliczamy warunek większej przestrzeni.

Jaki układ zabudowy kuchennej wybrać?

Następnym krokiem powinno być zaplanowanie rozkładu szafek kuchennych i urządzeń AGD. Kierujmy się tu prawami ergonomii, które pomogą zaprojektować wnętrze wygodne i funkcjonalne. Możliwość ustawienia mebli zależy od wielkości i kształtu kuchni. Istotne są również otwory okienne i drzwiowe. Wybierając układ szafek kuchennych, warto pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego. Jego wierzchołki stanowią lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza. Urządzanie kuchni według tego prawa zagwarantuje efektywną i szybką pracą.

Rozkład na planie litery U czy raczej układ jednorzędowy?

Sprawdzonych jest wiele możliwości aranżacyjnych, które możemy wybrać do naszego mieszkania uwzględniając pewne ograniczenia. Jeżeli mieszkamy na małej przestrzeni, rozsądnie jest wybrać tę drugą opcję, czyli open space. Niestety taki układ nie należy do wybitnie wygodnych. Nieco lepsze rozwiązanie stanowi układ jednorzędowy z wyspą barową, na której można umieścić zlew i kuchenkę, co znacząco zwiększy wygodę.

Jeśli zdecydujemy się na urządzanie kuchni w układzie dwurzędowym, osiągniemy lepszą użyteczność. Zapewnia on świetną ergonomię i dobrze się odnajduje również w pomieszczeniach niewielkich. Bardzo prosto daje się tu zaplanować trójkąt roboczy. Z kolei, gdy zależy nam na większej kuchni, najlepiej zaprojektować ją w układzie litery L, G lub U.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here