Co warto wiedzieć o schodach modułowych?

0
170
Co warto wiedzieć o schodach modułowych?

Budowa piętrowego domu, zakup dwupoziomowego apartamentu lub mieszkania z antresolą wiąże się z koniecznością montażu schodów. Jeśli projekt nie przewidywał budowy schodów betonowych, wówczas należy skorzystać z usług stolarza lub zamówić gotowe schody modułowe przeznaczone do samodzielnego złożenia. Ta ostatnia opcja jest gwarancją dużej elastyczności i stosunkowo niskiej ceny przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu funkcjonalności i estetyki wykończenia.

Co to są schody modułowe?

To specyficzna wersja schodów składających się z gotowych, uniwersalnych elementów, przeznaczonych do samodzielnego złożenia. Schody modułowe niekiedy nazywane systemowymi są zwykle konstrukcją ażurową bazującą na metalowym stelażu i stopniach wykonanych z drewna. W zależności od wybranego wariantu, w komplecie ze schodami modułowymi producent może oferować również dekoracyjną poręcz, a nawet dopasowaną pod względem stylu wykonania balustradę, która posłuży do zabezpieczenia znajdującego się na piętrze zejścia ze schodów. W odróżnieniu od schodów zabudowanych, bazujących w całości na konstrukcji drewnianej, metalowe schody modułowe są lekkie i bardzo tanie. Dla niedoświadczonej osoby problemem może być jedynie ich samodzielny montaż.

Rodzaje schodów modułowych

Jednym z największych atutów typowych schodów modułowych jest możliwość ich łatwego dopasowania do wysokości pomieszczenia i ilości dostępnego w nim miejsca. W zależności od potrzeb aranżacyjnych urządzanego mieszkania lub domu schody modułowe mogą być schodami prostymi lub zabiegowymi. W przypadku tego typu konstrukcji ten drugi wariant jest stosowany najczęściej, co wynika z potrzeby oszczędności miejsca i zapewnienia minimalnego poziomu komfortu podczas poruszania się po schodach.

Najczęściej spotykaną wersją schodów modułowych są schody metalowe, zwykle wykonane ze stali nierdzewnej lub lekkiego i odpornego na korozję aluminium, uzupełnione stopniami drewnianymi. Dziesiątki oryginalnych rodzajów tego typu konstrukcji znaleźć można m.in. na stronie internetowej https://schody24.net.pl/pl/schody-modulowe. Co warte podkreślenia, schody modułowe mogą różnić się od siebie kolorem i stylem wykonania, ale podstawowym elementem różnicującym tego typu konstrukcje jest liczba wchodzących w ich skład modułów. Każdy moduł odpowiada za budowę kolejnego poziomu schodów.

Gdzie i kiedy stosuje się schody modułowe?

Ze względu na dużą uniwersalność i niezwykle przystępną cenę schody modułowe są często wybieraną alternatywą dla schodów drewnianych stałych, o jednolitej konstrukcji, zwłaszcza dla schodów 1- i 2-biegowych, których montaż wymaga więcej miejsca. Skręcające się wokół własnej osi schody modułowe zabiegowe można zainstalować praktycznie w każdym miejscu, w domu i lokalu, wewnątrz i na zewnątrz (oczywiście pod warunkiem zakupu schodów przystosowanych do montażu zewnętrznego). W zależności od potrzeb można zdecydować się na zakup ozdobnej lub minimalistycznej wersji tego typu schodów, wybrać konstrukcję nowoczesną lub klasyczną, z potrzebną liczbą stopni i elementów dodatkowych, takich jak poręcze i balustrady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here